02 Gru Badania geotechniczne pod budowę domu jednorodzinnego – czy i dlaczego warto je wykonać?
Decydując się na wybudowanie domu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na grunt, na którym ma on stanąć. Zbyt mokry, grząski lub niestabilny często wyklucza możliwość zrealizowania inwestycji. Wiele osób zastanawia się nad sensem wykonywania badań geotechnicznych, myśląc, że to strata pieniędzy i zdając się na budowlańców mających dobrać taki rodzaj fundamentów, które zapewnią budynkowi stabilność. Tymczasem – ustalenie warunków gruntowo-wodnych może okazać się kluczowym elementem podczas całego procesu.
Czym są badania geotechniczne?
Jest to szereg procedur mających na celu ustalenie nośności gruntu przeznaczonego pod inwestycję. Jak się okazuje – deweloper jest zobowiązany do ich wykonania na mocy rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. Większość domów jednorodzinnych sytuuje się w I kategorii, co oznacza, że nie trzeba wykonywać w ich przypadku dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, ani zatwierdzać jej na drodze urzędowej. Opinia geotechniczna powinna tu w zupełności wystarczyć.
Dlaczego warto wykonywać tego rodzaju analizy?
Domy jednorodzinne, w tym także te z gotowych projektów są przystosowane do stawiania na fundamentach przeznaczonych dla gruntów stabilnych geotechnicznie. Jeśli okaże się, że w takie właśnie zainwestował deweloper, natomiast podłoże zacznie się osuwać, a sam dom – nierównomiernie osiadać, z pewnością czeka nas problem pękających ścian, a finalnie – nawet katastrofa budowlana. Badania geotechniczne wykonane poprawnie i przez uprawnioną do tego firmę pozwalają określić, z jakiego rodzaju ziemią mamy do czynienia, a w razie potrzeby – zastosować fundamenty przeznaczone do lepszej stabilizacji całej konstrukcji.
Ekonomiczna strona badań geotechnicznych, czyli im więcej wiesz – tym więcej oszczędzasz
Załóżmy, że nie mamy pewności co do rodzaju gruntu, na którym chcemy postawić budynek, więc uprzedzając regułę “przezorny zawsze ubezpieczony” decydujemy się na zainwestowanie w droższe i bardziej specjalistyczne fundamenty. Tymczasem, może okazać się, że sam koszt badań opiewający na kwotę kilkuset złotych, połączony z dobraniem fundamentów odpowiednich dla danej inwestycji nie nadwyręży portfela tak bardzo, jak zakup np. płyty fundamentowej czy reorganizacja projektu na papierze. Warto więc kierować się zaleceniami architekta, który – jeśli jest specjalistą w swoim fachu – z pewnością zaleci takie rozeznanie.
Czy istnieje idealny moment na wykonanie badań geotechnicznych?
Tak – jest to etap jeszcze przed zakupem działki. Tylko wówczas możemy mieć pewność, na jakie trudności możemy napotkać, a przy tym – odpowiednio rozplanować budżet czy sprawdzić, czy projekt domu nie wymaga naniesienia modyfikacji, takich jak rezygnacja z piwnicy, a nawet – wymiana części gruntu. Badania geotechniczne to ważny i potrzebny element procesu budowy domu. Pozwalają dowiedzieć się, czy działka, w którą chcemy zainwestować nadaje się do zabudowy, a jeśli na poziomie posadowienia znajdują się grunty nienośne – jaki będzie koszt ich likwidacji. Często też ratują przed stratą pieniędzy włożonych w zakup terenu nienadającego się do zabudowy.
Jeśli szukasz firmy świadczącej kompleksowe usługi geologiczne na terenie Poznania, Leszna, Trzemeszna lub Gniezna – serdecznie zapraszamy do kontaktu z GEO-AQUA.
Sorry, the comment form is closed at this time.